• https://www.facebook.com/tarik.akyon
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+90537 926 02 57
  • https://www.instagram.com/tarikakyon
Nazlı Cam Balkon  ( 0 312 ) 345 44 10 - ( 0 537 ) 926 02 57 

PVC Pencerelerde Camın Önemi ve Cam Çeşitleri

Bir pvc pencerenin ısı ve ses yönünden performansı % 70 oranında kullanılan cam ünitesinin performansına bağlıdır çünkü pvc pencerelerin ortalama % 70 - % 80'lik kısmını cam oluşturmaktadır. Bu nedenle, konutlarımızda yada iş yerlerimizde kullanacağımız pvc pencereleri seçerken cam tipi konusuna da önem göstermemiz penceremizin performansı açısından çok önemlidir.

Cam seçimi yaparken önem verilmesi gereken kriterleri şöyle sıralayabiliriz.

1. Cam Ölçüsü

Günümüzde kullanılan cam üniteleri çift cam veya üçlü cam olarak nitelendirilmektedir. Çift cam üniteleri, iki adet camın birbirine seçilen ara boşluk ölçüsü ile birleştirilmesiyle oluşmaktadır. Üçlü cam sistemleri ise 3 adet camın aralarında bırakılan iki farklı boşluk ile daha yüksek yalıtım değeri elde edilen sistemlerdir.

Çift Cam Ünitesi

Üçlü Cam Ünitesi


Cam ölçüleri, 1. cam kalınlığı + ara boşluk + 2. cam kalınlığı şeklinde verilir. Örneğin 4 + 12 + 4 mm bir camın 1. cam kalınlığı 4 mm, iki cam arasındaki boşluk 12 mm, 2. cam kalınlığı ise 4 mm anlamına gelmektedir. Ara boşluklar yaygın olarak 12 mm yada 16 mm dir. Ara boşluk mesafesi ne kadar artarsa camın yalıtım değeri o kadar iyi olur. Ayrıca, iki cam arasında dolgu olarak hava yada argon gazı kullanılabilmektedir. Argon gazı kullanılması durumunda daha yüksek yalıtım değerleri elde edilmektedir.

2. Cam Ünitesi Tipleri

PVC pencere sistemlerinde kullanılan camlar kullanım amacına göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle, doğru yerde doğru camı kullanmak hem pvc doğrama alırken yatırım maliyetlerinizin artmasına engel olacak hem de sonraki dönemlerde pvc pencereden yüksek performansı almanızı sağlayacaktır.

Genel olarak cam ünitesi tipleri kullanım amacına aşağıdaki şekilde ayrılmaktadır.

2.1. Isı Kontrollü Camlar (ısıcam sinerji)

Isı kontrollü camlar, bünyesinde bulunan Low-E kaplama sayesinde yalıtım değerleri arttırılmış camlardır. Kış aylarında sıcağı içeride tutarak ısı kayıplarını engeller. Standart çift camlara göre % 50 daha yüksek yalıtım sağlar. Isı kontrollü camlar, güneş ısısından maksimum oranda yararlanılmasını sağlarken, gün ışığından ve şeffaflıktan ödün vermez. Kışların sert geçtiği bölgelerde tercih edilmesi gereken camlardır. Kışların çok sert olmadığı ancak yazların çok sıcak olduğu bölgelerde bu cam tipi seçilirse boş yere yüksek yalıtım maliyetine sebebiyet verecektir. Çünkü, Isıcam Konfor ısı kontrolü olduğunda iç ortamda bulunan sıcak havanın dış ortama transferini engelleyen camlardır. Güneş ışınından gelen sıcak etkisini engelleyen camlar değildir.

2.2. Isı ve Güneş Kontrollü Camlar (ısıcam konfor)

Bu camların üzerinde Solar Low-E kaplaması bulunmaktadır. Bu sayede, kışın içeriye giren soğuk hava % 50 oranında engellenirken, yazın güneş ısısının % 40 oranında iç ortama girmesi engellenir ve iç ortamın ısınmasının önüne geçilir.  Yaz aylarının çok sıcak geçtiği bölgelerde tercih edilmesi gereken camlardır. Yazların çok sıcak olmadığı ancak kışların sert geçtiği bölgelerde kullanılması durumunda; hem yaz hem de kış aylarında güneş ışınlarının ısıtıcı etkisini engelleyecektir.

2.3 Lamine Kaplamalı Camlar

Isı veya daha fazla cam plakanın özel bağlayıcı polivinil butiral (PVB) tabakalar yardımıyla, ısı ve basınç altında birleştirilmesiyle üretilir. Cam kırılmasından kaynaklanan riskleri, kırılma esnasında parçaları yerinde tutarak en aza indirger. Dışarıdan gelecek darbelere karşı daha dayanıklı olan lamine kaplamalı camlar, taş ve sopa gibi araçlarla yapılan hırsızlık ve saldırı girişimlerinde içeri girişleri kaplama ve camın kalınlığına bağlı olarak önler yada geciktirir. Lamine kaplamalı camlar ayrıca akustik yalıtımda da kullanılır. Ses yalıtım performansı da yüksek olan cam grubudur. UV ışınlarının % 97 oranında iç ortama geçişini engelleme özelliği sayesinde iç ortamda bulunan eşya ve kumaşların güneş ışınları etkisi ile solmasını da engeller.

Sonuç olarak pvc pencere tercihi yapılırken seçilecek cam tipinde dikkat edilmesi gereken hususları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • 1. Cam ünitesinin kalınlığı (çift cam yada üçlü cam olması)
  • 2. İki cam arası ara boşluk mesafesi (ara boşluk ne kadar artarsa yalıtım o kadar iyi olur)
  • 3. Ara boşlukta kullanılacak dolgu tipi.(Hava dolgulu yada Argon gazı dolgulu, argon gazının yalıtımı çok daha yüksektir. Maliyet fayda kriterleri değerlendirilmelidir.
  • 4. Kış ayları sert yaz ayları ılıman ise ısıcam sinerji, yaz ayları aşırı sıcak kış ayları ılıman ise ısıcam konfor cam ürünleri seçilmelidir.
  • 5. Hırsızlık ve saldırı güvenliğinin yüksek olması istenen mekanlarda lamine kaplamalı camlar seçilmeli, bu camlar seçilirken güvenlik seviyesine bağlı olarak cam ve kaplama kalınlığı belirlenmelidir.
  • 6. Ses yalıtımın yüksek olması istendiği durumlarda yine lamine kaplamalı ancak ses yalıtımına uygun kaplama şekli olan ürünler tercih edilmelidir.
  • PVC doğrama fiyatlarını seçilecek olan camın özelliği, aksesuar, pvc profil serisi, pvc profil fiyatları, kullanılacak destek sacının kalınlığı gibi kriterlerin de etkilediğini göz önünde bulundurmak gereklidir.

 

  
128 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Menfez Açma

Cama menfez açma

0 537 926 02 57

cama menfez açma
 0 537 926 02 57 ;
evlerinize doğal gaz sistemleri yapıldıktan sonra
camlarınıza havalandırma delikleri açılması gerekmektedir.
Aksi taktirde sağlık açısından ve hayati bir durum olmamasından dolayı
kesinlikle yapılmalıdır. Doğal gaz test ekipleri tarafından
uygulanan bu işlemler, cam balkonlar yapıldıktan sonra
hemen yapılmalıdır. Maddi anlamda bütçeniz sınırlıysa ve
ekstra ücret ödemek istemiyorsanız sistem uygulandıktan sonra
havalandırma deliklerini açan firma tercih etmeniz
bütçeniz için daha iyi olacaktır. Belirlenecek olan yerler ve
standart ölçülerle cam balkon sistemleriniz sağlıklı ve güvenilir olacaktır.
Nazlı Cam Balkon

ANKARA CAM BALKON

Cam balkon sistemi balkonunuzu

en rahat biçimde kullanmanıza

olanak sağlayan yapıların estetik ve modern halidir.

Yazın sıcak, kışın soğuktan korunmanıza

olanak sağlamakla kalmaz dışarıdan

gelebilecek olan etkenlerede engel olur.

Kar, yağmur, rüzgar gibi doğal afetlerden

korumakla kalmaz estetik ve

ferah bir oda haline dönüşür.

KURUMSAL

KURUMSAL
Misyonumuz; Müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini, beklediklerinden daha kaliteli hizmet ile karşılamak temel hedefimizdir. Dinamik bir ekip çalışması ile hızlı , yüksek standartlı ve kaliteli hizmet vererek müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak. Müşterilerimize ve çalışanlarımıza verilen sözleri tutmak ve onlara karşı şeffaf ve dürüst davranmak.Yapacağımız işlerde yenilikçi, öngörülü, yatırımcı, atak ve kararlı olmak.   Vizyonumuz; Birinciliğimizi iş kalitemizle, istikrarlı fiyat politikamızla ve aldığımız işleri zamanında teslim ederek iş hayatına katkılarımızla zenginleştirerek, sektörümüzde takdir edilen lider konumuna yükselmek, İşbirliği içinde çalıştığımız kişi ve kuruluşlar nezrinde güvenirliliğimizi kanıtlamış olarak her zaman tercih edilen firma olmak, Herkesin kalitesini ve istikrarlı yükselişini onayladığı bir firma olmamızı sağlayan değerlerimizi geliştirerek, metal kaplama sektörünün önde gelen ismi olma özelliğimizi sürdürmek bugün olduğu gibi gelecekte de en büyük vizyonumuz olacaktır. DEVAMI
Bize Ulaşın

Adres


361.Cadde ( Eski 10.Cadde ) No : 15 / B Demetevler - Yenimahalle / ANKARA

Telefon


( 0 312 ) 345 44 10
( 0 537 ) 926 02 57

E-posta


nazlicambalkon@gmail.com